11 min czytania

Podejście do zarządzania ryzykiem stosowane przez tradera może określić ogólny wynik sesji handlowej. Na tym blogu często zwracamy uwagę, że jest to niezwykle ważne i handlowcy powinni o tym pomyśleć przed wejściem na rynek. Jakie konkretne kroki może jednak podjąć operator, aby opracować skuteczną strategię zarządzania ryzykiem? Istnieje osiem sposobów radzenia sobie ze stratami, a każdy krok może przybliżyć tradera o jeden krok do przemyślanej i bardziej odpowiedzialnej metody handlu.

1. Wybierz podejście do zarządzania kapitałem

Istnieją dwa sposoby zarządzania kapitałem: konserwatywne podejście dla konserwatywnych traderów i nieco bardziej agresywne podejście dla tych z doświadczeniem. Niezależnie od wyboru tradera, najważniejsze jest, aby go trzymać, bez względu na wszystko.

Ostrożna metoda polega na inwestowaniu nie więcej niż 1% salda tradera w pojedynczą transakcję i jednoczesnym wykorzystaniu do 3% całkowitego salda. Oznacza to na przykład, że trader może mieć jednocześnie tylko trzy otwarte transakcje, a całkowita kwota inwestycji dla każdej z nich nie powinna przekraczać 3% salda konta. Ta metoda może być preferowana przez początkujących handlowców, ponieważ wymaga mniej środków do handlu.

Na przykład, jeśli całkowite saldo tradera wynosi 100 USD, może on jednocześnie handlować tylko 3% tej kwoty, czyli 3 USD, i może otworzyć 3 transakcje z kwotą inwestycji 1 USD. każdy.

Bardziej agresywna metoda sugeruje inwestowanie do 5% w transakcję i nie używanie więcej niż 15% salda naraz. Może to pozwolić traderowi na otwarcie 3 transakcji, na przykład z 5% inwestycją na raz. Ta metoda może być stosowana przez bardziej doświadczonych traderów, którzy są zaznajomieni z preferowanymi strategiami handlowymi i aktywami. To powiedziawszy, handlowcy powinni zdywersyfikować swoje ryzyko, aby ich potencjalne straty nie przekraczały 5%.

2. Dywersyfikacja aktywów

Wybór tylko jednego lub dwóch aktywów i obrót nimi może być bardzo ryzykowny: rynek może być nieprzewidywalny, a otwarcie wielu transakcji na tym samym aktywie może prowadzić do niepotrzebnych strat. Doświadczeni handlowcy wybierają co najmniej 4 lub 5 aktywów, najlepiej na różnych instrumentach (np. Akcje i forex, kryptowaluta i fundusze ETF), które są dostępne w różnym czasie, więc warunki handlowe nieznacznie się różnią . Ta dywersyfikacja portfela przedsiębiorcy może pozwolić mu na zarządzanie stratami i ryzykiem, które mogą się pojawić.

3. Znajdź właściwy punkt wejścia

Chociaż nie ma sposobu, aby być w 100% pewnym zamknięcia transakcji, istnieją sposoby na określenie lepszych możliwości. Obejmuje to stosowanie wskaźników technicznych, śledzenie wiadomości i opieranie się raczej na otrzymywanych danych niż na intuicji.. Zapisy powinny być dokonywane z uwzględnieniem zarządzania ryzykiem – łatwiej jest zabezpieczyć kapitał początkowy niż go stracić i spróbować zdobyć nowy.

4. Handel długoterminowy

Wskaźniki są niezwykle przydatne, ale nie zawsze dają doskonałe sygnały. Mogą być szczególnie zwodnicze w bardzo krótkich okresach czasu (chyba że są specjalnie zaprojektowane do handlu krótkoterminowego). Dlatego początkujący inwestorzy powinni trzymać się transakcji przez dłuższy okres czasu. Handel krótkoterminowy jest znacznie bardziej ryzykowny: traderzy często zaniedbują odpowiednie narzędzia analityczne i polegają na swojej intuicji, co niestety skutkuje stratami. Dążenie w perspektywie długoterminowej umożliwia opracowanie strategii i lepszą analizę aktywów. Niemniej jednak stosowane okresy handlowe zawsze zależą od preferowanych metodologii przedsiębiorcy.

5. Osłona

Technika zabezpieczająca jest przydatna dla osób próbujących zarządzać ryzykiem. Hedging polega na otwarciu pozycji odwrotnej w tym samym aktywie w celu ochrony kapitału na wypadek, gdyby cena aktywa poszła w złym kierunku. Na przykład, trader może otwierać pozycje „kup” i „sprzedaj” dla tego samego aktywa, aby ustrzec się przed możliwą błędną prognozą.

Hedging może pomóc w zarządzaniu stratami, ale może również działać przeciwko przedsiębiorcy, zmniejszając ich potencjalny pozytywny wynik.. Ta metoda może być bardziej odpowiednia dla doświadczonych traderów, ponieważ wymaga pewnej praktyki.

6. Limit handlowy

Doświadczeni handlowcy przestrzegają szeregu zasad, jeśli chodzi o dokonywanie codziennych transakcji. Jednym z najważniejszych jest ustalenie limitu liczby transakcji w ciągu dnia lub limitu liczby nieudanych transakcji z rzędu.. Ten limit może być kołem ratunkowym, gdy trader jest wyczerpany i zaczyna ulegać emocjom. Przerwa między sesjami handlowymi jest konieczna, aby poradzić sobie z czynnikami psychologicznymi, które mogą naprawdę zaszkodzić handlowi. Może to pozwolić traderowi zebrać myśli, uwolnić napięcie i przygotować się psychicznie do ponownego handlu później.

7. Analizuj błędy

Według statystyk 95% traderów nie analizuje swoich wyników i nie śledzi swoich transakcji. Oznacza to, że nie uznają swoich błędów i dlatego nie mogą ich naprawić. Śledzenie wszystkich inwestycji, ich wyników i rezultatów jest absolutnie niezbędne dla skutecznego podejścia biznesowego. W przeciwnym razie trader jest skazany na ciągłe powtarzanie tego samego błędnego wzoru.

8. Regularne wycofywanie zysków

Co tydzień lub co miesiąc (w zależności od preferencji tradera) ważne jest, aby wypłacić część zysku (30-50%), aby poczuć się spełnionym i zobaczyć wyniki. Nawet jeśli kwoty nie są zbyt duże, powstrzyma to tradera przed zniechęceniem i pomoże mu skoncentrować się na ważnej części handlu, która generuje zysk.

Te 8 wskazówek jest najbardziej skutecznych, gdy są używane razem i stanowią część dobrze wyważonej strategii. Ostrożne i przemyślane podejście jest ważne dla tych, którzy chcą poprawić swoją rutynę handlową i zobaczyć wyniki w czasie.

Na platformę


Źródło: IQOption blog (blog.iqoption.com) 2020-10-16 08:01:21
Artykuł został przetłumaczony w celach informacyjnych i promocyjnych. Tłumaczenia mogą nie być poprawne i mogą zawierać błędy, za które nie ponosimy odpowiedzialności. Uwaga: ten artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji. Jeśli masz problemy ze zrozumieniem artykułu, zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption.