10 minut czytania

Jak zostać najbogatszym człowiekiem na ziemi? Czy to edukacja, pochodzenie, szczęście, czy trochę tego wszystkiego? Historie tych, którzy nie urodzili się, by być bogatymi, ale stworzyli własne imperia, są zawsze niezwykle interesujące i często bardzo inspirujące.

Historia Jeffreya Prestona Bezosa nie jest wyjątkiem: jako założyciel i dyrektor generalny Amazon miał karierę, której kulminacją był jego obecny sukces. W wieku 56 lat jest najbogatszym człowiekiem na świecie trzeci rok z rzędu. W 2018 roku jego majątek netto przekroczył 200 miliardów dolarów. Obecnie wyceniany jest na 175,3 miliarda dolarów. Oto inspirująca historia osoby, która odniosła największe sukcesy w naszych czasach.

Pierwsze lata

Jeffrey Jorgensen urodził się w Meksyku w rodzinie 17-letniego studenta i właściciela sklepu rowerowego. Kilka lat później jej rodzice rozwiedli się, a matka wyszła ponownie za mąż. Jej nowy mąż Miguel Bezos adoptował chłopca, którego nazwisko zostało zmienione na Bezos. Rodzina przenosi się do Houston w Teksasie, gdzie Jeff chodzi do szkoły podstawowej, a następnie do Miami na Florydzie, gdzie chodzi do liceum. W szkole średniej Jeff pracował również w serwisie śniadaniowym w McDonald’s. Dużą inspiracją dla Bezosa jest jego dziadek, którego lata spędzał wiele lat na ranczu. W 2010 roku powiedział, że jego dziadek nauczył go, że „trudniej jest być miłym niż mądrym”.

Bezos był zafascynowany kosmosem i zawsze chciał być przedsiębiorcą kosmicznym. Wykazał zainteresowanie i duże zdolności w zakresie nauk ścisłych i technologii oraz uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii na Uniwersytecie Princeton. Dodatkowo jako niezwykły student był członkiem bractwa Phi Beta Kappa, prestiżowego akademickiego stowarzyszenia honorowego. Jego genialne wykształcenie i ciężka praca otworzyły mu wiele możliwości kariery.

Kariera

Po ukończeniu studiów panu Bezosowi zaproponowano pracę w firmach takich jak Intel i Bell Labs i pracował w swojej dziedzinie na Wall Street. W 1994 roku, w wieku 30 lat, został starszym wiceprezesem DE Shaw & Co, funduszu inwestycyjnego. Jego kariera była już udana i lukratywna, ale zdecydował się „zrobić tę szaloną rzecz”, jak to określił w wywiadzie z 2001 roku – założyć własny biznes. Co skłoniło go do porzucenia stabilnej kariery i podjęcia takiego skoku wiary?

Jak wyjaśnia Bezos, było kilka czynników, które pomogły mu w podjęciu tej decyzji. Pomysł, aby założyć biznes e-commerce, przyszedł mu do głowy, gdy dowiedział się, że wykorzystanie sieci rośnie o 2300% rocznie, co było prawie niewiarygodne – żadna inna dziedzina nie rozwijała się tak szybko. Bezos dostrzegł okazję, by wejść do branży o niemal nieograniczonym potencjale. Innym ważnym czynnikiem w jego procesie decyzyjnym była chęć, jak to ujął, „zminimalizowania liczby żalu” w swoim życiu: nie chciał przegapić okazji i żałował jej wiele lat później.

Amazonka

Bezos założył firmę w 1994 roku we własnym garażu, po napisaniu wstępnego biznesplanu podróży z Nowego Jorku do Seattle, gdzie po odejściu z pracy przeprowadził się wraz z rodziną. Jeff zatrzymał się w San Francisco i przeprowadził wywiady z wiceprezesami ds. Inżynierii, aby uzyskać pomoc od najlepszych ekspertów w tej dziedzinie i początkowo zatrudnić. Po wykonaniu pierwszych kroków Bezos przyjął dużą inwestycję od swoich rodziców w firmę i założył księgarnię internetową o nazwie Amazon.

Jak podkreśla Bezos, kiedy sklep został uruchomiony w 1995 roku, on i jego zespół byli absolutnie zszokowani reakcją klientów: w pierwszym miesiącu otrzymali zamówienia ze wszystkich 50 stanów i 45 różnych krajów. Dlatego firma musiała szybko zaadaptować się i przekształcić w magazyn o powierzchni 2000 stóp kwadratowych. W kolejnych latach firma rozrastała się i poszerzała się oferta produktów. W 2013 roku Amazon stał się największym na świecie sprzedawcą produktów online.

Blue Origin

Zafascynowany kosmosem Bezos założył kolejny startup – Blue Origin, którego często porównuje się do SpaceX Elona Muska. Obie firmy pracują nad tym, aby podróże kosmiczne były bardziej dostępne i tańsze. Obecnie Blue Origin pracuje nad rozwojem lądownika księżycowego, a także innymi projektami, które pozwolą pasażerom komercyjnym podróżować w kosmos.

Perspektywy na życie i przywództwo

Chociaż Bezos miał szczęście w wielu dziedzinach, w tym jego wykształcenie, perspektywy i podejście biznesowe są imponujące. W swoich wywiadach często wspomina o swojej filozofii życia:

„Chciałem dokonać projekcji w przyszłość, aż do osiemdziesiątki i powiedzieć: ok, patrzę wstecz na swoje życie i chcę zminimalizować liczbę żalu, które mam. Nie zamierzałem żałować, że próbowałem uczestniczyć w tej rzeczy zwanej Internetem. A gdybym zawiódł, nie żałowałbym. Ale jedno, czego mógłbym żałować, to to, że nigdy nie spróbowałem. Wiedziałem, że będzie mnie to prześladować każdego dnia ”. – Jeff Bezos.

Bezos wymyślił „Get Big Fast” – motto Amazona, które odzwierciedla gorliwość i szybki rozwój firmy. Chociaż istnieje wiele spekulacji na temat kultury korporacyjnej firmy, pozostaje ona liderem na rynku e-commerce.

Wniosek

Historia sukcesu Amazona i osobistych dokonań Jeffa Bezosa jest niesamowicie poruszająca i motywująca. Jeśli jest coś, czego wszyscy moglibyśmy się od niego nauczyć, to zaufać naszej wizji i instynktowi oraz pozostać tak pracowitym i zorientowanym na cel, jak to tylko możliwe. Każdy może znaleźć inspirację w sukcesie Bezosa.

Kim jest osoba, która inspiruje Cię najbardziej? Daj nam znać w komentarzach poniżej.

Handluj Amazon


Źródło: IQOption blog (blog.iqoption.com) 2020-10-07 14:01:14
Artykuł został przetłumaczony w celach informacyjnych i promocyjnych. Tłumaczenia mogą nie być poprawne i mogą zawierać błędy, za które nie ponosimy odpowiedzialności. Uwaga: ten artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji. Jeśli masz problemy ze zrozumieniem artykułu, zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption.