6 min przeczytaj
Wszyscy handlowcy są ludźmi (pamiętaj, że wciąż nie ma robota, który mógłby zapewnić niezmiennie pozytywne wyniki w handlu). Psychologia ludzka odgrywa ważną rolę na każdym rynku finansowym, czy to w akcjach, obligacjach, walutach czy towarach.
Cykle ekonomiczne, które są okresami wzrostu i spadku cen, mają zmienny charakter. Niektóre z nich można przypisać do psychologii rynku. Oto jak to działa. Kiedy coraz większa liczba ludzi wchodzi na konkretny rynek z długą pozycją, czy to Bitcoin w 2017 roku, czy w branży IT pod koniec lat 90., możemy się spodziewać, że cena wzrośnie regularnie z niewielkim lub zerowym zniesieniem. Rezultatem jest złudzenie niekończącego się wzrostu. To rodzi prawdziwą histerię. W latach 90. wielu uznanych ekspertów ds. Inwestycji nazwało IT "jedynym przemysłem, który wciąż zasługuje na twoje pieniądze". To samo stało się z Bitcoinem około rok temu. Kiedy cena danego składnika aktywów wykazuje zyski w postaci trzech cyfr, w oczach niektórych ekspertów nagle staje się świętym graalem handlu. Jednak w rzeczywistości jest odwrotnie. Im szybszy wzrost, tym większe prawdopodobieństwo nagłego wypadku. Bitcoin i bańka internetowa nie są wyjątkami. Dlatego warto rozważyć zdywersyfikowany portfel.
Kiedy cena składnika aktywów (czy to akcji, towarów, krypto waluty, czy cokolwiek innego) zbyt daleko odbiega od jego "rzeczywistej" wartości wewnętrznej, rozpoczyna się liczenie. Wcześniej czy później rynek pokaże, że nie ma już potencjału wzrostu, a mądrzy zaczną wycofywać swoje pieniądze z aktywów.
Powstanie i upadek Bitcoin jest doskonałym przykładem często obserwowanych wzorców psychologicznych.
To samo dotyczy okresów recesji gospodarczej. Opinia publiczna (która jest głównie odpowiedzialna za zjawisko psychologii rynku) jest zbyt niecierpliwa, by sprzedawać, gdy cena aktywów zacznie spadać. To, co stanowi lukratywną okazję do zakupu po niskiej cenie dla profesjonalisty, staje się krwawą dla nieprzygotowanych handlowców.
Trudno uniknąć pokusy, aby utrzymać tę rentowną pozycję nieco dłużej i oczywiście nie trzeba zamykać wszystkich stanowisk długoterminowych w tym samym czasie. Ważne jest jednak oszacowanie przyszłych perspektyw wzrostu. Oceniając cenę docelową, poziom wsparcia i poziomy oporu, możesz lepiej zrozumieć ilość energii pozostałej w aktywach, którymi handlujesz.
Ta sama logika dotyczy krótszych ram czasowych, ponieważ większość wskaźników analizy technicznej uwzględnia zasady psychologii masowej. To, co idzie, musi spaść, a to, co upada, musi wzrosnąć. Przewidując nastroje na rynku, będziesz w stanie przewidzieć zachowanie innych inwestorów, a tym samym cenę środka. To może wydawać się banalne, ale aby odnieść sukces w handlu, musisz myśleć jak inni i planować swoje działania. I tu pojawia się psychologia rynkowa …
Przejdźmy teraz do handlu
UWAGA: Ten artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów cen lub poziomów cen mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej i nie gwarantujemy, że takie ruchy lub poziomy mogą się powtórzyć w przyszłości. Zgodnie z wymogami Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), handel opcjami binarnymi i cyfrowymi jest dostępny wyłącznie dla klientów sklasyfikowanych jako klienci profesjonalni.
OGÓLNE ZAGROŻENIE:
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiego utraty środków dzięki dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Powinieneś zadać sobie pytanie, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Źródło: IQOption blog (blog.iqoption.com) 2018-10-16 15:02:09
Artykuł został przetłumaczony w celach informacyjnych i promocyjnych. Tłumaczenia mogą nie być poprawne i mogą zawierać błędy, za które nie ponosimy odpowiedzialności. Uwaga: ten artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji. Jeśli masz problemy ze zrozumieniem artykułu, zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption.