7 min czytania

Chociaż znajomość rynku i strategii handlowych jest niezwykle ważna, jeszcze ważniejsza jest psychologia tradera: jak kontrolować emocje i radzić sobie ze stratami. Handlowcy mogą doświadczać wielu negatywnych uczuć w ciągu dnia. Strach, niepewność, złość, chciwość, rozczarowanie itp. Emocjonalne wzloty i upadki początkującego tradera zależą w dużej mierze od wyników jego działalności, co może być szkodliwe dla jego ogólnego samopoczucia.

Kiedy przedsiębiorca znajdzie się w niekończącym się cyklu niepowodzeń i złych ocen, wydostanie się z niego i racjonalne poradzenie sobie z sytuacją może być trudne. Przyjrzyjmy się elementom, które składają się na psychologię tradera i zobaczmy, co może zrobić, aby ją ulepszyć.

Zrozumieć strach

Strach przed przegraną jest zrozumiały, ale może być niezwykle szkodliwy, ponieważ pozbawia tradera możliwości podejmowania racjonalnych decyzji. Dodatkowo strach może przekształcić się w złość i poczucie własnej wartości. Ważne jest, aby zrozumieć, że strach jest naturalną reakcją na zagrożenie. Strach nie zawsze odzwierciedla powagę sytuacji: często strach jest przesadzony i niepotrzebny.

Innym rodzajem strachu jest FOMO – strach przed przegapieniem. Prowadzi to przedsiębiorcę do podejmowania pochopnych decyzji, kierując się strachem przed nieopłacaniem czegoś, z czego wszyscy dookoła korzystają. Inwestorzy FOMO mogą kupować drogo i sprzedawać tanio, ponieważ nie rozumieją rynku, a na ich decyzje wpływa panika i zamieszanie.

Radzenie sobie z chciwością

Inną skrajnością na skali nastrojów tradera jest chciwość. Ta emocja powoduje, że traderzy podejmują większe ryzyko, kiedy mogliby ich uniknąć, na przykład utrzymując obiecujące transakcje zbyt długo, aż trend się odwróci i anuluje wynik. A kiedy chciwość jest podsycana strachem, może to mieć poważne konsekwencje.

Niełatwo jest przezwyciężyć chciwość i rzadko można ją całkowicie opanować. Nadal będzie się to objawiać w niektórych myślach, takich jak „jeśli otworzę jeszcze jedną transakcję, mogę mieć lepszy wynik”. Jednak rozpoznanie tego i przemyślenie tych myśli jest krokiem w kierunku bardziej uważnego podejścia do handlu.

Jak sobie radzić?

Radzenie sobie z emocjami to zadanie, które należy traktować priorytetowo. Aby zachować zdrową psychologię handlową, musisz stworzyć zestaw reguł i ściśle ich przestrzegać. Reguły te mogą obejmować cel – wyniki końcowe, do których dąży trader, narzędzia zarządzania ryzykiem, takie jak stop loss i ograniczenia salda handlowego. Mogą również mieć szczegółową instrukcję dotyczącą planu handlowego, która opisuje warunki wejścia i wyjścia. Możliwe jest również ustalenie akceptowalnej kwoty straty i pożądanego wyniku na jeden dzień.

Taki zestaw reguł pomoże traderowi ustalić pewne standardy odpowiedzialności, których może używać jako wskazówek w czasach niestabilności emocjonalnej. Pomocne może być zwrócenie się do takiego zestawu zasad w czasach strachu lub chciwości i ocena decyzji, które przedsiębiorca ma zamiar podjąć wbrew pisemnemu planowi.

Co jeszcze możemy zrobić?

Oprócz ustalania reguł, handlowcy mogą również śledzić i oceniać swoje wyniki w określonym czasie. Śledzenie stanu psychicznego może być również pomocne, ponieważ pomaga opracować strategię radzenia sobie z negatywnymi emocjami w przyszłości. Badanie aktywności handlowej i odpowiednie dostosowanie obecnego podejścia jest produktywnym podejściem, z którego korzysta wielu doświadczonych traderów.

Zdobycie doświadczenia zawodowego w handlu pomaga również kontrolować irracjonalne zachowania – początkujący inwestorzy powinni spędzać więcej czasu na zapoznawaniu się z rynkiem. Może to potencjalnie pomóc im poczuć się pewniej i mniej pod wpływem emocji.

Na platformę


Źródło: IQOption blog (blog.iqoption.com) 2020-07-22 09:46:39
Artykuł został przetłumaczony w celach informacyjnych i promocyjnych. Tłumaczenia mogą nie być poprawne i mogą zawierać błędy, za które nie ponosimy odpowiedzialności. Uwaga: ten artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji. Jeśli masz problemy ze zrozumieniem artykułu, zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption.