10 min przeczytaj

Wielu handlowców wierzy w analizę techniczną lub fundamentalną. Członkowie tego pierwszego twierdzą, że rynek jest idealnym walidatorem, a wszystkie czynniki (które mogą mieć wpływ na cenę aktywów i są powszechnie znane) są domyślnie odzwierciedlone w tabeli cen. Dlatego może być stosowany samodzielnie w procesie decyzyjnym. Ci, którzy wierzą w analizę fundamentalną, zwracają większą uwagę na wartość wewnętrzną składnika aktywów, który ich zdaniem nie zawsze jest brany pod uwagę przez rynek. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej obu rodzajom analiz i zdecydujemy, który z nich wybrać – czy trzeba go wybrać.

Analiza fundamentalna

Analiza fundamentalna jest metodą wyceny aktywów opartą na koncepcji wartości wewnętrznej. Ta ostatnia jest "prawdziwą" wartością aktywów bazowych, co nie zawsze znajduje odzwierciedlenie w cenie rynkowej. Rzeczywiście, kiedy mówimy, że transakcja zabezpieczająca polega na premii / dyskontowaniu, mamy na myśli, że jej cena rynkowa nie jest identyczna z jej wartością wewnętrzną. Czynniki ekonomiczne, finansowe i polityczne są brane pod uwagę przy ocenie bezpieczeństwa z podstawowego punktu widzenia. Ostatecznym celem tego rodzaju analizy jest uzyskanie ceny docelowej, którą można następnie porównać z ceną rynkową. Jeśli wewnętrzna cena jest niższa niż aktualna cena, warto rozważyć sprzedaż składnika aktywów. Jeśli jest odwrotnie, mądrze jest go kupić.

Chociaż ta metoda jest zwykle stosowana do akcji, może być w rzeczywistości stosowana do prawie wszystkich aktywów. W celu oceny pary walutowej (będącej przedmiotem obrotu na rynku Forex), przedsiębiorca może chcieć przyjrzeć się kluczowej stopie procentowej, stopie inflacji i stopie wzrostu PKB. Wszystkie powyższe mogą mieć duży wpływ na kurs wymiany. W przypadku akcji, najistotniejszą rolę odgrywają zyski, dochody i ich pochodne. Warren Buffett, nazywany Wyrocznią Omahy, jest zwolennikiem tego dokładnego podejścia.

Oto przykład analizy fundamentalnej i jej działania. Kiedy Facebook opublikował swój najnowszy raport o zarobkach, rynek oczekiwał wzrostu zysków o 43 procent, ale firma odnotowała jedynie wzrost o 42 procent. Ta sytuacja i spowolnienie wzrostu liczby użytkowników spowodowały spadek cen o 20%. Należy powiedzieć, że takiego spadku ceny trudno byłoby przewidzieć za pomocą analizy technicznej.

Pamiętaj, że ponieważ nie wszystkie czynniki fundamentalne są ilościowe, mogą istnieć dwie przeciwstawne interpretacje tego samego zestawu danych.

Analiza techniczna

Analiza techniczna z kolei opiera się na wykorzystaniu historycznych danych rynkowych, a mianowicie wielkości i ceny transakcji. Ten rodzaj analizy nie jest szczególnie zainteresowany wartością wewnętrzną i jej praktycznymi zastosowaniami. Analitycy techniczni uważają, że wyniki osiągane w przeszłości przez aktywa, przedstawione na wykresie cen, są lepszą oznaką ich przyszłych zachowań niż wartość wewnętrzna. Ta szkoła myślenia zakłada, że ​​wzorce można zaobserwować w zachowaniu każdego zasobu i, co ważniejsze, że powtarzają się z biegiem czasu. Analitycy techniczni starają się przewidywać te trendy i czerpać z nich korzyści.

Ponieważ wszystkie ważne informacje są swobodnie dostępne na rynku (resztę można zaklasyfikować jako handel wykorzystujący informacje poufne, co jest nielegalne), uznaje się, że cena zawsze odzwierciedla "sumę całkowitej wiedzy wszystkich uczestników rynku ”.

Każdy składnik aktywów podlegający obrotowi na rynku podlega podstawowym prawom podaży i popytu. Niska podaż i silny popyt powodują wzrost cen aktywów. I odwrotnie, wysoka podaż i niski popyt zmniejszają ich. Analitycy techniczni śledzą różnice między tymi dwoma, aby przewidzieć przyszłe wyniki aktywów. Z biegiem lat stworzono szeroką gamę wskaźników analizy technicznej. Niektóre z nich pomagają określić dominujący trend. Drugi celuje w rozpoznawaniu przewrotów. Nie ma lepszego wskaźnika. Każda z nich ma unikalne cechy i pomaga rozwiązać konkretny problem.

Można powiedzieć, że podczas gdy fundamentalna analiza opłaca się przez dłuższe okresy, analiza techniczna jest najczęściej wykorzystywana przez dziennych inwestorów i handlowców pracujących na krótszych okresach.

Który wybrać?

Możesz wierzyć, że istnieje rodzaj analizy, która będzie lepiej dopasowana do twojego stylu handlu i możesz mieć rację. Ponieważ jednak nie ma jednego wskaźnika technicznego, nie ma dobrego ani złego sposobu przewidywania przyszłych wahań cen. Lepiej jest rozważyć techniki analizy technicznej i fundamentalnej, jako dwie strony tego samego medalu, które doskonale się uzupełniają. Według Michaela Marcusa, kultowego przedsiębiorcy, który pomnożył jego konto o 2500 w ciągu dziesięciu lat, zarówno analiza fundamentalna, jak i techniczna powinna potwierdzić twoją prognozę, że transakcja ma dodatni bilans. Nie oznacza to, że ta kombinacja nigdy nie zawiedzie. Niemniej jednak szanse na pozytywny wynik są znacznie wyższe w ten sposób.

Handluj tutaj

Wszelkie odniesienia do historycznych ruchów lub poziomów cen mają charakter informacyjny i opierają się na analizie zewnętrznej. Nie gwarantujemy, że takie ruchy lub poziomy mogą się powtórzyć w przyszłości.

OSTRZEŻENIE O RYZYKU

Handel opcjami binarnymi wiąże się z wysokim poziomem ryzyka i może prowadzić do utraty wszystkich środków.


Źródło: IQOption blog (blog.iqoption.com) 2018-08-09 14:01:03
Artykuł został przetłumaczony w celach informacyjnych i promocyjnych. Tłumaczenia mogą nie być poprawne i mogą zawierać błędy, za które nie ponosimy odpowiedzialności. Uwaga: ten artykuł został przetłumaczony przy użyciu sztucznej inteligencji. Jeśli masz problemy ze zrozumieniem artykułu, zapoznaj się z oryginalnym artykułem z bloga IQOption.